Portal
PolakWęgier to portal na temat Węgier w języku polskim. Systematycznie publikujemy na nim artykuły na temat kraju naszych bratanków – ze szczególnym uwzględnieniem relacji polsko-węgierskich. Piszemy o historii, kulturze, literaturze, turystyce i o wszystkim, co tylko związane z Węgrami.
Youtube
Kanał Olga Lengyel na portalu Youtube to autorski projekt Prezesa Zarządu Fundacji. Powstał w październiku 2018 roku i od tego czasu opublikowane zostało na nim około 100 filmów. Najchętniej oglądany film został wyświetlony przez ponad 120 tysięcy osób, a wszystkie filmy zostały wyświetlone łącznie ponad milion razy.
Kanał prowadzony jest w języku węgierskim, a jego główny, celem jest pokazywanie Węgrom Polski oraz opowiadanie o relacjach polsko-węgierskich.
Na kanale opublikowano takie filmy jak na przykład: film kulinarny z Ambasador Węgier w Warszawie, ankieta uliczna – co Polacy wiedzą o Węgrzech?, czy seria podcastów, zawierająca rozmowy z osobami z polsko-węgierskiego środowiska (seria została zrealizowana dzięki stypendium z Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka za osiągnięcia i inicjatywy podejmowane na rzecz współpracy polsko-węgierskiej).
Produkcja video
W celu dotarcia z polsko-węgierskimi tematami do większej ilości odbiorców realizujemy spoty okolicznościowe i filmy dokumentalne. Przygotowane przez nas dotychczas produkcje związane były głównie z rocznicami, takimi jak rocznica Węgierskiej Rewolucji 1956 r., czy stulecie węgierskiej pomocy podczas Bitwy Warszawskiej 1920. W ramach naszego projektu powstał także film dokumentalny pt. “Márta Mészáros – polskie więzi węgierskiej reżyser”.
Przygotowaliśmy też spot z okazji Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, czy spot z udziałem przedstawicielami polskiego rządu oraz Prezesami Zarządu strategicznych polskich spółek skarbu państwa.
Publikacje
Fundacja oraz jej eksperci realizują swoją misję także poprzez wydawanie publikacji (książek, raportów, artykułów, czy tekstów naukowych) na temat relacji polsko-węgierskich. W 2021 roku ukazała się nasza ponad 150-stronicowa książka pt. “Węgry oczami Polaków”.
Wydaliśmy także raport pt. Stosunki polsko-węgierskie: podsumowanie relacji gospodarczych, kulturalnych, turystycznych oraz inicjatyw, którego realizacja została dofinansowana z Węgiersko-Polskiego Programu Współpracy Pozarządowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Handlu Węgier oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej.
Edukacja
Docieramy do najmłodszego pokolenia, przeprowadzając wykłady na temat Węgier. Przeprowadziliśmy także konkurs z nagrodami pieniężnymi na najlepsze artykuły na tematy polsko-węgierskie. Zrealizowaliśmy projekt polegający na archiwizacji, skatalogowaniu oraz digitalizacji spuścizny tłumacza polsko-węgierskiego Szczepana Woronowicza.
Menu